Bizi Takip Edin!

Bizi Takip Et
GO UP

Qualita

maldivler tatili hakkinda merak edilenler 1

A’dan Z’ye Maldivler Tatili Hakkında Merak Edilenler

Tatilinizi Maldivler’de geçirmek istiyor fakat neden Maldivler’i seçmeniz gerektiği hakkında karar veremiyor musunuz? Qualita ekibi sizin için burada! Birçok kez Maldivler’i ziyaret etmiş uzman seyahat danışmanımız tarafından hazırlanan içeriğimizi okuduktan sonra Maldivler hakkında daha detaylı bilgi sahibi olacaksınız. Hazırsanız başlıyoruz.

Cennet Ülke Maldivler Hakkında

Maldivler (Maldiv Cumhuriyeti) Hint Okyanusunda bulunan ve yaklaşık 1200 adadan oluşan bir ülke. Toplamda 281 adanın 195’i yerel halkın yaşadığı bölgede 86 ada ise otel konseptleriyle olarak hizmet veriyor. Yine de bölgede bakir kalmış ve kullanılmayan 1000’e yakın ada mevcut.

Maldivler mercanların öldükten sonra birikmesiyle oluşan tepecikler aslında. Suyun alt kısmında kalan mercanlar ise hala yaşıyor. Adalarda maksimum yükseklik 2,5 – 3 metreyi geçmiyor yani adanın zirvesine tırmanmakta çok güçlük çekmiyorsunuz. Adalarda bulunan beyaz kumlar ise bilinenin aksine kum değil, ezilmiş ve ufalanmış mercanlar bu beyaz kum diye tabir edilen örtüyü oluşturuyor. Bu mercanlar sayesinde yumuşacık bir zemine temas ediyorsunuz ve hava sıcaklı ne olursa olsun ayaklarınızda en ufak bir yanma hissi oluşmuyor. Yanma demişken, eğer güneşlenmeyi seviyorsanız Maldivler’de öğle saatlerinde mümkün oldukça güneşte kalmamak gerekiyor. Ekvatora çok yakın olduğu için güneş ışınları özellikle öğle saatlerinde 90 dereceye yakın bir açıyla geliyor. Dolayısıyla bana bir şey olmaz demeyin, tedbirinizi almanızda fayda var.

maldivler tatili hakkinda merak edilenler
A’dan Z’ye Maldivler Tatili Hakkında Merak Edilenler 6

İlginizi çekebilir: 6 Maddede Neden Maldivler’de Balayı Tatili Yapmalısınız?

Maldivler’e Tek Uçakla Ulaşabilmeniz Mümkündür

Maldivler’e ulaşım Türk Hava Yollarının direkt seferi ile mümkün. İstanbul’dan Maldivler’in başkenti Male’ye uçuş 8 saat 10 dakika sürüyor. Gideceğiniz otelin yakınlığına göre sürat teknesi ya da deniz uçağıyla Male’den otelinize transfer gerçekleştirmeniz gerekiyor. Naçizane bir tavsiye; eğer deniz uçağıyla transfer tercih ederseniz adaların eşsiz manzarasını, yunusların birbiriyle yarışını görme şansınız olabilir. Bizim otelimiz yakın bir adada bulunduğu için deniz uçağı yerine sürat teknesi ile transfer yapıldığı için üzülüyorduk ta ki bir uçan balık sürüsüne denk gelene kadar. Yani kısacası her ne şekilde olursa olsun bu cennet sizi bir şekilde büyülemeyi başarabilecek bir potansiyele sahip.

Dalış Tutkunlarının Vazgeçilmezi Maldivler’dir

Bölgenin su altı zenginlikleri sadece uçak balıklar ve yunuslarla sınırlı değil elbette. Maldivler’de 70’ten fazla renkli mercan resifi ile 3000 üzerinde farklı balık türü yaşıyor. Gittiğiniz otellerde yapılacak başlıca aktivitelerin başında da şnorkel ya da tüplü dalış bulunuyor. Şnorkel dalışı için otelden temin edeceğiniz palet ve şnorkel takımı ile sizi bir tekne ile yerleşim olmayan bir adaya götürüyorlar ve yaklaşık 2 saat kadar rengarenk balıklar, mercan resifleri ve kaplumbağalar ile yüzme fırsatı bulabiliyorsunuz. Tüplü dalış için de aynı şekilde otelde temin edeceğiniz dalış ekipmanları ile birlikte açıkta bir yere demirleyen tekneden profesyonel ekipler ile seçeceğiniz zaman aralığında dalış yapabiliyorsunuz. Daha önceden bir dalış eğitimi almadıysanız yine yanınızda profesyonel bir eğitmen ile birlikte 5 metre derinliğine kadar dalış yapabiliyorsunuz. Şansınız varsa resif köpekbalıklarıyla birlikte yüzme fırsatı bile bulabilirsiniz. Hatırlatmakta fayda var, resif köpek balıkları gayet uysal ve saldırgan olmayan bir tür. Bu tür bir macerayı ölümsüzleştirmek için ucuz da olsa bir su altı kamerası almanızda fayda olacaktır.

maldivlerde balayi 1
A’dan Z’ye Maldivler Tatili Hakkında Merak Edilenler 7

Birçok Aktivite Seçeneği Bu Tatil Cennetinde Mevcuttur

Maldivler’de yapılacak diğer aktivitelerden bahsedecek olursak; dalıştan sonra jet ski, balık avlama turları ya da SPA geliyor. Neredeyse tüm otellerde yapabileceğiniz bu aktivitelerde en çok tercih edilen gün batımında yapılacak balık avı turları. Bu turlar içinde de 2 alternatifiniz mevcut; isterseniz gün içinde avladığınız balıkları gece barbekü yapabilirsiniz. İsterseniz de spor amaçlı yapacağınız avcılıkta tuttuğunuz balıkları serbest bırakabilirsiniz. Tabi ki uçsuz bucaksız ve mavinin her tonunu görebileceğiniz manzara eşliğinde olacağınızı söylememize gerek yok.

Ada otellerde ulaşım bisiklet ve golf arabalarıyla sağlanmakta. Çoğunluğunun ada halkının oluşturduğu otel çalışanları çok sıcak kanlı ve yardımsever. Ada içinde gezinirken gördüğünüz her çalışan size güler yüzle selam vermeyi ihmal etmiyor. Eğer bisiklet kullanmayı sevmiyor ya da bilmiyorsanız resepsiyonu arayarak hemen bir golf arabası talebinde bulunabilirsiniz. Kısa sürede sizi odanızdan alarak gitmek istediğiniz havuz – SPA – restoranlardan birine götürebiliyorlar. Maldivler’de özellikle SPA için tercih edebileceğiniz çok fazla seçenek var. En dikkat çekenler su altına inşa edilmiş odaları bulunan SPA salonları; siz masajını yaptırırken su altının muhteşem güzelliklerin izleyerek hem bedenen hem de ruhen bir rahatlama söz konusu. Tabi alınan hizmet bu kadar üst düzey olunca fiyatı da biraz pahalı olabiliyor.

Maldivler Birbirinden Farklı Konsepte Sahip Oteller Bulunur

Gelelim ada otellerde konaklayacağınız oda tiplerine, ada içinde özellikleri birbirinden farklı birçok seçenek mevcut. Odalardan en popüler olanlar su üzeri villalar. Su üzeri villalar adından da anlaşılabileceği gibi direkt okyanus üzerinde bulunuyor ve bir merdivenle direkt okyanusa girebilmeniz mümkün. Okyanusa girmek istemezseniz ya da gece yarısı keyif yapmak isterseniz kendinize ait havuzunuzda zaman geçirebilirsiniz. Bir diğer oda tipi ise ada üzerinde bulunan ve odanızdan ufak bir patika yardımıyla okyanusa ulaşabildiğiniz oda tipi. Yine bu oda tiplerinde de isterseniz kişiye özel havuzlu oda tercih edebiliyorsunuz. Tabi oda tiplerine göre fiyatları da değişkenlik gösteriyor. Bütçeniz kısıtlıysa okyanusa bağlantısı ve özel havuzu bulunmayan bir oda tipi tercih edebilirsiniz sonuçta bu cennet adada bulunmak bile insana huzur ve rahatlık vermeye yetecektir.

maldivler tatili hakkinda merak edilenler 6
A’dan Z’ye Maldivler Tatili Hakkında Merak Edilenler 8

Maldivler’de Canlılarla İç İçe Bir Tatil Geçirebilirsiniz

Maldivler sadece su altı bitki örtüsü ve balık çeşitliliğiyle değil, tropikal bitki örtüsü, tropikal meyve / sebzeleri ve tropikal hayvanlarıyla da birçok türe ev sahipliği yapmaktadır. Özellikle kahvaltıda alacağınız dalından koparılmış mango, ananas ve daha birçok tropikal meyve ile güne sağlıklı bir kahvaltıyla başlayarak enerji dolu bir gün geçirebilirsiniz. Yine sadece tropikal bölgelerde görülen birbirinden değişik tropikal iklim canlısını gözlemleme şansı bulabilirsiniz. Benim en çok ilgilimi çeken hayvanlar bahçemde gördüğüm meyve yiyen dev yarasalardı. Kanatlarını açtığında yaklaşık 1,5 – 2 metre boyuta erişen bu yarasalar sadece meyve yiyor ve zararsızlar. Aynı şekilde bahçenizdeki küçük komşularınız olacak iguana, bukalemun ve yengeçler de öyle. Ada içinde genel bir hoşgörü ve saygı mevcut. İnsanlar ve adanın gerçek sahipleri hayvanlar arasında bile.

Ada içinde çok farklı deneyimler yaşamanız mümkün. Bunların en başında sular çekildiğinde başlayan plankton gösteri şöleni geliyor. Şanslıysanız gece sahilde yapacağınız yürüyüşte denizin içini mavi neon ışıklar gibi aydınlatan plankton sürülerine rastlayabilirsiniz. Bu doğa olayı planktonların gel gitlerle ve dalgalarla kıyıya vurmasıyla oluşuyor, tıpkı yıldızların sahile inmesi gibi masalsı bir görüntü oluşturuyor.

Maldivler Yeme ve İçme Açısından Tam Bir Cennettir

Akşam yemeklerinde ise yüksek oranda deniz mahsulleri tercih ediliyor. Malum o kadar deniz canlısının bulunduğu Hint Okyanusunda gerçekten jumbo boyutlarda bir karides yiyebilirsiniz. Aynı şekilde tuna balığının her cinsini, kalamar, istakoz ve dev yengeçlerin tadına bakarak deneyimleyebilirsiniz. Maldivler’de Hindistan mutfağı etkilerini de görmek mümkün. Bol baharatlı yiyecekler özellikle akşam yemeklerinde çokça tercih edilebiliyor. Bunlar dışında yiyecek yok mu? Tabi ki dünyanın her bölgesinden turist alan bir lokasyonda her mutfağa hitap edecek lezzetler mevcut. Konsept restoranlarında Sushi, Steak, İtalyan Mutfağı, Meksika Mutfağı ve Tepenyaki gibi deneyimleri de tercih edebilirsiniz. Akıllara gelen en büyük sorulardan biri ise su sorunu. Bölgede neredeyse sadece okyanus suyu bulunuyor dolayısı ile içme suyu bulmak çok kolay değil ve külfetli. Dolayısı ile ada halkı ve oteller okyanus suyunu tuzdan arındırarak içme suyu haline getirip kullanıyorlar. Tadında hala biraz tuz var gibi gelse de gayet sağlıklı ve güvenilir bir yöntem. Keza ada halkı yüz yıllardır aynı yöntemi kullanarak içme suyu temin ediyor.

maldivler tatili hakkinda merak edilenler 4
A’dan Z’ye Maldivler Tatili Hakkında Merak Edilenler 9

Maldivler Hakkında Bilinmesi Gereken Önemli Bilgiler

 • Son olarak Maldivler bir islam ülkesi özellikle başkent Male’de kontroller ve denetimler birazcık sıkı. Uçakla başkente indiğinizde bavullarınız aranıyor ve içinde alkol varsa el konuluyor, bu konuda çok hassaslar.
 • Otellerde ise durum biraz daha farklı her otelin kendi tedarikçisi mevcut ve otelin gıda / içecek temini bu tedarikçiler tarafından haftalık olarak kapalı bir konteyner içinde geliyor.
 • Otellerde yeme / içme konusunda herhangi bir kısıtlama söz konusu değil. Hatta birçok otelin kendine has kokteyli bile mevcut. Siz sadece ne tür bir kokteyli istediğinizi söyleyin yeter, deneyimli barmenler sizin için birbirinden güzel ve egzotik kokteylleri yapmak için hazırda bekliyor olacaklar.
 • Eğer seyahatinizi balayı için tercih ediyorsanız ve burada da bir düğün yapmak istiyorsanız otel içinde size özel sembolik bir düğün töreni yapılabiliyor. Bu organizasyonlarınıza isterseniz yakın arkadaşlarınız ile katılabiliyorsunuz isterseniz de kendinizi yalnız hissetmemeniz için düğün töreninize otel çalışanları katılabiliyor.

Bir Cevap Yazın

Talebinizi Bırakın! Seyahatinizi Tasarlayalım

  Kişisel verilerin korunmasına ilişkin aydınlatma metnini buradan okuyabilirsiniz.

  Kişiselleştirilmiş ve tercihlerime uygun pazarlama faaliyetlerinin gerçekleştirilmesi ile buna yönelik olarak fırsat ve duyurulardan haberdar olmak için e-posta, sms, telefon araması ve sosyal medya bildirimleri yolu ile tarafımla iletişim kurulmasına açık rıza metni kapsamında onay veriyorum.

  X
  TALEP FORMU