Bizi Takip Edin!

Bizi Takip Et
GO UP

Qualita

amalfi kiyilari

Bir Güney İtalya Rüyası: Amalfi Kıyıları

İtalya’nın Sorrentine Yarımadası’nda, Napoli’nin hemen güneyinde yer alan Amalfi Kıyıları, Tiren Denizi’nde bulunan bir sahil şeridi. Lattari Dağları’nın ihtişamını arkasına alan Amalfi Kıyıları, el değmemiş koyları, muhteşem manzara noktaları, kasaba ve köyleri, nefes kesici plajlarıyla UNESCO Dünya Miras Listesi’nde de yer alıyor. Pek çok görülmeye değer kasabaya ev sahipliği yapan Amalfi Kıyıları, tüm bu özellikleri ile İtalya’nın en çekici destinasyonları arasında gösteriliyor. Son dönemlerde bir hayli popüler olan bu güzel bölge, onca ziyaretçi akınına rağmen hala daha hiç bozulmadan tüm ihtişamını korumaya devam ediyor.

Amalfi Kıyıları’nda Görülmesi Gereken Yerler

1- Sorrento

Sorrento; kendisi küçük ama şöhreti oldukça büyük bir tatil beldesi Amalfi’de. Turizm geçmişi oldukça uzun olan Sorrento, dik kaya yamaçlarıyla bezeli bir kasaba. Harika bir kumsalı, yürümeye doyamayacağınız sokakları ve nefes kesici manzaralara sahip otelleriyle adeta büyülü bir dünya. Ayrıca oldukça da romantik bir atmosfere sahip olduğunu da belirtelim.

sorrento
Bir Güney İtalya Rüyası: Amalfi Kıyıları 8

2- Positano

Şeftali, pembe ve pişmiş topraktan oluşan evleri ve bu evlerin şelaleyi andıran dizilimiyle ünlü olan Positano, Amalfi Kıyıları’nın en baş döndürücü lokasyonlarından biri. Oldukça dramatik, lüks ve biraz da gösterişin hakim olduğu Positano, sarp sokakları, salkımlarla kaplı otelleri, şık restoranları ve hediyelik eşya dükkanlarıyla vakit geçirmekten asla sıkılmayacağınız bir yer.

Positano
Bir Güney İtalya Rüyası: Amalfi Kıyıları 9

3- Capri

Zarif villaları, begonvilleri ve yine sarp kayalıklarıyla nefes kesici bir atmosfere sahip Capri. Sorrento’nun batı ucunda yer alan küçük bir ada olan Capri, uzun zamandır ünlülerin ve milyarderlerin de gözde durakları arasında yer alıyor.

capri
Bir Güney İtalya Rüyası: Amalfi Kıyıları 10

4- Ravello

Diğer Amalfi kasabalarının aksine kıyıya değil tepeye inşa edilmiş olan Ravello, tarz ve çekicilik anlamında Positano’dan sonra ikinci gözde duraklardan biri olarak nitelendiriliyor. Tepede yer alan bir bahçe görüntüsü veren Ravello, müzik festivali ve ciddi anlamda lüks otelleri ile bir hayli ünlü bir yer diyebiliriz. 5. yüzyılda Roma’yı yağmalayan barbar istilacıların sığınağı olarak kurulmuş olan Ravello, günümüzde Amalfi Kıyıları’nın en gözde turistik noktalarından biri olma özelliği taşıyor.

rovello
Bir Güney İtalya Rüyası: Amalfi Kıyıları 11

5- Pompei Kalıntıları

Burası gerçek bir zaman makinesi. MS 79 yılında bir yanardağ patlaması sonucu yok olan kasabanın günümüzdeki kalıntıları kesinlikle görülmeye değer. Şehrin freskli yapıları, terk edilmiş sokaklar sanki hala daha sakinlerinin geri dönmesini bekliyor gibi. Dünya üzerindeki en etkileyici arkeolojik alanlardan biri olan Pompei, Amalfi Kıyıları’nda mutlaka görülmesi gereken duraklar arasında bulunuyor.

pompeii
Bir Güney İtalya Rüyası: Amalfi Kıyıları 12

Amalfi Kıyıları’nda Yapılacak Şeyler

1- Tekne Kiralayın

Sadece birkaç saatliğine bile olsa kendinizi lüks bir teknede, Amalfi Kıyıları’nı turlarken hayal edin. Amalfi’ye geldiğinizde mutlaka denemeniz gereken aktivitelerden biri bu. Dilerseniz Capri Adası’nda birkaç deniz sporu da deneyimleyebilirsiniz.

2- Plajların Tadını Çıkarın

Ischia’nın termal plajlarından Positano’daki Spiaggia di Fornillo’ya kadar Amalfi muhteşem plajlara ev sahipliği yapıyor. Kaplıcalarıyla da ünlü olan Amalfi Kıyıları’nda denize girerken, birden ayaklarınızın ısınmaya başladığını hissedebilirsiniz.

amalfi plaj
Bir Güney İtalya Rüyası: Amalfi Kıyıları 13

3- Tanrıların Yolu’nda Yürüyün

Amalfi Kıyıları’nda baş döndürücü manzaralara sahip olan Tanrıların Yolu’nda yürümek yapacağınız en iyi şeylerden biri olacak hiç şüphesiz. Muhteşem manzaralarla bezeli olan yolda yapacağınız birkaç saatlik doğa yürüyüşü, size gerçekten de çok iyi gelecek.

4- Deniz Ürünlerini Deneyimleyin

Spagetti Alle Vongole, Amalfi Kıyıları’nın neredeyse yerel yiyeceği. Öyle ki her kasabada ve her restoranda bulunuyor. Orkinos ve ton balığı da kesinlikle deneyimlemeniz gereken bir başka lezzet Amalfi Kıyıları’nda. Ayrıca İtalyan mutfağının tamamını deneyimleyebileceğiniz pek çok şık restoran da var. En az birini ziyaret etmeyi ihmal etmeyin deriz.

Bir Cevap Yazın

Talebinizi Bırakın! Seyahatinizi Tasarlayalım

    Kişisel verilerin korunmasına ilişkin aydınlatma metnini buradan okuyabilirsiniz.

    Kişiselleştirilmiş ve tercihlerime uygun pazarlama faaliyetlerinin gerçekleştirilmesi ile buna yönelik olarak fırsat ve duyurulardan haberdar olmak için e-posta, sms, telefon araması ve sosyal medya bildirimleri yolu ile tarafımla iletişim kurulmasına açık rıza metni kapsamında onay veriyorum.

    X
    TALEP FORMU