Bizi Takip Edin!

Bizi Takip Et
GO UP

Qualita

adriyatik gorulmesi gereken yerler

Adriyatik’te Görülmesi Gereken 7 Yer

Adriyatik, Akdeniz’de yer alan bir iç deniz. Tabi tüm özelliği bununla sınırlı değil. Nefes kesici kıyılarıyla son dönemlerin en popüler duraklarından biri aynı zamanda. İtalya, Hırvatistan, Slovenya, Bosna Hersek ve Karadağ’ın birbirinden güzel şehirlerine ev sahipliği yapan Adriyatik, göz dolduran İtalyan mimarisi, nefes kesici koyları ve muhteşem doğa manzaralarıyla keşfetmeye doyamayacağınız bir dizi rota önerisi sunuyor sizlere. Biz de sizler için Adriyatik ziyaretinizde görebileceğiniz o muhteşem yerlerin bir listesini hazırladık.

1- Kotor, Karadağ

Karadağ’ın küçük bir sahil kasabası olan Kotor, tarihi ve mimari zenginlikleriyle adeta göz dolduruyor. 1979 yılından beri de UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Kotor, şirin ve dar sokakları, şık kafeleri ve görkemli kalesi ile sizi alıp bambaşka yerlere götürecek. Kotor’a geldiğinizde; Old Town bölgesini görmeyi, kaleden Kotor manzarasını izlemeyi ve Tivat ve Perast bölgelerini ziyaret etmeyi unutmayın.

kotor
Adriyatik’te Görülmesi Gereken 7 Yer 9

2- Budva, Karadağ

Karadağ’ın en turistik şehirlerinden biri olan Budva, Karadağ’ın Miami’si olarak nitelendiriliyor. Uzun kumsalları, büyüleyici koyları ve ufak adaları ile şehir tam bir cazibe noktası. Budva’ya geldiğinizde taş duvarlı labirent sokakları mutlaka arşınlayın. Citadel, Dans Eden Kız Heykeli, Becici Plajı, Yas Plajı ve Sveti Stefan Adası Budva’da mutlaka görülmesi gereken yerler arasında bulunuyor.

budva
Adriyatik’te Görülmesi Gereken 7 Yer 10

3- Piran, Slovenya

Aynı isimli körfezin güneybatısında yer alan Piran, Slovenya’nın Istria bölgesinde bulunuyor. Ortaçağ mimarisinin en güzel örneklerini teşkil eden yapıları ile Piran, bu özelliği ile adeta bir açık hava müzesini andırıyor diyebiliriz. Piran’ı keşfederken Tartinijev Meydanı’nı mutlaka görmenizi tavsiye ediyoruz. Ayrıca nefes kesici manzarasıyla büyüleyen St. George Katedrali’ne de mutlaka çıkmanızı öneriyoruz. Piran’da görülmesi gereken diğer noktalar ise; Venetian House, Piran Deniz Feneri ve Monorite Manastırı.

piran
Adriyatik’te Görülmesi Gereken 7 Yer 11

4- Otranto, İtalya

Adriyatik Denizi’nin tam kıyısını oluşturan Otranto, Güney İtalya’nın Puglia bölgesinde yer alıyor. Kendi ismini taşıyan bir boğaza sahip olan Otranto, bulunduğu bölgenin en güzel şehirlerinden biri olarak görülüyor. Otranto’yu bu kadar büyüleyici kılan ise pek çok bölgenin sentezi gibi olması aslında. Yani tarihi ve mimari zenginliklerinin yanı sıra, beyaz kumlu plajları ve şık restoranları ile de gerçekten pitoresk bir kasaba görüntüsü oluşturuyor.

Otranto
Adriyatik’te Görülmesi Gereken 7 Yer 12

5- Trieste, İtalya

Slovenya’ya oldukça yakın bir şehir olan Trieste, İtalya’nın kuzeydoğusunda yer alıyor. Neoklasik, Art Nouveau ve Barok gibi pek çok farklı dönemlere ait mimari özellikleri ile göz dolduran şehir, Adriyatik’in en can alıcı noktalarından biri olacak hiç şüphesiz. Piazza dell’Unitad’Italia Meydanı, Trieste’de kesinlikle görülmesi gereken bir nokta. Trieste’ye geldiğinizde görmeniz gereken diğer yerler ise; Capitoline Tepesi olarak da bilinen San Giusto Tepesi, Maramate Şatosu ve Borgo Teresiano Kanalı.

trieste
Adriyatik’te Görülmesi Gereken 7 Yer 13

6- Portoroz, Slovenya

İtalya-Slovenya sınırında yer alan Portoroz, Slovenya’nın güneybatında yer alan güzeller güzeli bir Adriyatik şehri. Adeta bir kaplıcalar diyarı olan şehir, 19. yüzyıldan beri sağlık merkezleri ile oldukça popüler. Şehirde güller de oldukça ünlü, hatta isminin anlamı da “güller diyarı” demek. Portoroz’a geldiğinizde keşfetmeniz gereken yerler ise; Sergej Masera Maritime Museum, Venetian House, St George Katedrali, Dolphin kapısı, Tartını House, Gabrielle Sarayı, Portoroz Halk plajı ve Walls of Piran.

portoroz
Adriyatik’te Görülmesi Gereken 7 Yer 14

7- Dubrovnik, Hırvatistan

Hırvatistan’ın en önemli tatil merkezlerinden biri olan Dubrovnik, dünyaca ünlü Game Of Thrones dizinin çekimlerine ev sahipliği yaptığı günden bugüne popülerliğini iyice arttırdı diyebiliriz. Adriyatik turlarının da en önemli durakları arasında bulunan Dubrovnik, oldukça ilgi çekici destinasyonlara ev sahipliği yapıyor.

dubrovnik
Adriyatik’te Görülmesi Gereken 7 Yer 15

Bir Cevap Yazın

Talebinizi Bırakın! Seyahatinizi Tasarlayalım

    Kişisel verilerin korunmasına ilişkin aydınlatma metnini buradan okuyabilirsiniz.

    Kişiselleştirilmiş ve tercihlerime uygun pazarlama faaliyetlerinin gerçekleştirilmesi ile buna yönelik olarak fırsat ve duyurulardan haberdar olmak için e-posta, sms, telefon araması ve sosyal medya bildirimleri yolu ile tarafımla iletişim kurulmasına açık rıza metni kapsamında onay veriyorum.

    X
    TALEP FORMU