Bizi Takip Edin!

Bizi Takip Et
GO UP

Qualita

dunyanin en iyi dalis noktalari

Dünyanın En İyi 7 Dalış Noktası

Su altı dünyası bambaşka sürprizlerle dolu. Karayı keşfetmek de güzel ancak okyanusların derinliklerinde de keşfedilmeyi bekleyen sayısız güzellik var. Derin maviliklere dalmanın heyecan verici yanını da göz ardı etmemek gerek tabi. Dalış yapmak, yerçekimsiz ortamda süzülmeye benziyor. Tamamen sürreal bir atmosfer hakim. Böylesine renkli ve heyecan verici bir dünyada olmak gerçekten de insana farklı hisler yüklüyor. Dünyada sayısız dalış noktası var elbette. Biz sizin için en heyecan verici olanları listeledik. Hazırsanız, başlayalım.

1- Raja Ampat, Endonezya

Raja Ampat, sayısız doğal güzelliğe ev sahipliği yapan bir adalar topluluğu. 1.500 adadan oluşan bu bölge, dalış deneyimi yaşamak isteyenler için dünyadaki en ideal yerlerden biri. Ayrıca Raja Ampat, dünyadaki mercanların %75’ine sahip olmasıyla oldukça merak uyandırıyor diyebiliriz. Dünyanın mercan kalbi olarak nitelendirebileceğimiz Raja Ampat, 1.427 balık türüne ve daha pek çok su altı bio çeşitliliğine de ev sahipliği yapıyor.

Raja Ampat
Dünyanın En İyi 7 Dalış Noktası 9

2- Bali, Endonezya

Hindu ve Budist kültürünün tam kalbi olan Bali, tapınakları, pirinç tarlaları ve doğal güzellikleri ile adeta cennetin yeryüzünde şekil almış hali diyebiliriz. Su altı dünyasının çeşitliliğine ek olarak II. Dünya Savaşı’nda batırılmış USS Liberty gemisi batığı ile de daha da masalsı bir dalış deneyimi yaşayabilirsiniz. Hem batık gemisi hem de su altı canlı çeşitliliği açısından oldukça zengin olan Bali, dalışseverlerin uğrak nokraları arasında yer alıyor.

bali
Dünyanın En İyi 7 Dalış Noktası 10

3- Moalboal, Filipinler

Balina köpekbalıkları ile heyecan verici bir şnorkel dalışı için Moalboal adeta biçilmiş kaftan! Moalboal’ın su altı dünyasını özel kılan şey ise sadece köpekbalıkları değil elbette. Yaklaşık 8 yıl önce bölgeye yerleşen büyük sardalya topluluğu da burayı özel kılıyor aslında. Göç etmeyi bırakıp sabit bir biçimde burada yaşamını sürdüren bu sardalya sürüsünün koruma altına alındığını ve avlanmalarının kesinlikle yasak olduğunu da belirtelim.

Moalboal
Dünyanın En İyi 7 Dalış Noktası 11

4- Büyük Set Resifi (Great Barrier Reef), Avustralya

Dünyanın en büyük resifi olma özelliği taşıyan Büyük Set Resifi, yaklaşık 2.900 bireysel resiften ve 600 kıta adasından meydana geliyor. Canlı organizmaların oluşturduğu dünyanın en büyük tek oluşumu ancak ne yazık ki iyi korunamadığı için resifin büyük bir kısmı yok olmuş. Her ne kadar eskisi kadar rağbet görmese de, resif tam anlamıyla yok olmadan mutlaka burada da dalış deneyimini yaşamak gerek diye düşünüyoruz.

Buyuk Set Resifi Great Barrier Reef Avustralya
Dünyanın En İyi 7 Dalış Noktası 12

5- Similan Adaları, Tayland

Dalışınıza eşlik edecek pek çok renkli resif balığı, manta ray ve balina köpekbalıkları Similan Adaları’ndaki dalış tecrübesini bir hayli heyecanlı kılıyor. 9 adadan oluşan Similan Adaları, gerçekten mükemmel görüntülere sahip bir su altı dünyasına ev sahipliği yapıyor. Bölgede akıntı oldukça fazla. Dolayısıyla daha çok tecrübeli dalgıçların tercih ettiği bir bölge olduğunu söyleyelim.

Similan adalari
Dünyanın En İyi 7 Dalış Noktası 13

6- Maldivler

On binlerce resif, binlerce tür balık, 200’den fazla mercan ve sayısız su altı canlısı… Sanıyoruz Maldivler’in su altı dünyası için başka bir şey anlatmaya gerek yok. Liveaboard dalış safari tekneleriyle Maldivler’in bu büyülü dünyasını keşfedebilirsiniz. Maldivler 3 ayrı dalış noktasından meydana geliyor: Merkez, Kuzey ve Güney Atolleri. Maldivler, büyük deniz canlısı görebilmeniz açısından da ideal bir yer. Yunuslar ve çok fazla köpekbalığı türüne rastlayabilirsiniz Maldivler’de.

İlgili içerik: A’dan Z’ye Maldivler Tatili Hakkında Merak Edilenler

maldivler
Dünyanın En İyi 7 Dalış Noktası 14

7- Mısır

Ülkemizden de en fazla rağbet gören dalış noktalarından biri Mısır. Dalışseverler için Kızıldeniz’in yerini zaten hiçbir şey tutmuyor, o denli kutsal görünüyor. Dünya üzerinde dalış turizmi konusunda en söz sahibi ülkelerden biri olan Mısır, gerçekten de büyüleyici bir dalış deneyimi sunuyor. Sert ve yumuşak mercanlara, sayısız canlı türüne ev sahipliği yapan Mısır’da bu deneyimi yaşamanızı şiddetle tavsiye ediyoruz.

misir
Dünyanın En İyi 7 Dalış Noktası 15

Bir Cevap Yazın

Talebinizi Bırakın! Seyahatinizi Tasarlayalım

    Kişisel verilerin korunmasına ilişkin aydınlatma metnini buradan okuyabilirsiniz.

    Kişiselleştirilmiş ve tercihlerime uygun pazarlama faaliyetlerinin gerçekleştirilmesi ile buna yönelik olarak fırsat ve duyurulardan haberdar olmak için e-posta, sms, telefon araması ve sosyal medya bildirimleri yolu ile tarafımla iletişim kurulmasına açık rıza metni kapsamında onay veriyorum.

    X
    TALEP FORMU